Resultat 2012

ALLA MEDALJÖRER YRKES-SM 2012 I MALMÖ:

 

Bilskadeteknik

1 Christofer Ask, Tygelsjö

2 Henrik Larsson, Jönköping

3 Kristoffer Svensson, Bergsjö

3 Carl Ekemur Nora

 

Fordonslackering

1 Emelie Dammare, Vikmanshyttan

2 Sofie Persson, Insjön

3 Adam Walfridsson, Forserum

3 Kevin Runsten, Vällingby 

 

Lastbilsteknik

1 Calle Johansson, Mölnlycke

2 Alexander Nilsson, Borgstena

3 Markus Iveros, Järfälla

3 Patrik Riedal, Kållered 

 

Personbilsteknik

1 Tobias Persson, Viken

2 Gustav Eliasson, Mörsil

3 Niklas Ljungqvist, Habo

3 Joakim Blansch, Skillingaryd

 

Yrkesförare

1 Joakim Johansson, Klintehamn

2 Daniel Forss, Norrköping

3 Tommie Bergman, Mullsjö

 

Elinstallation

1 Oskar Sjögren, Växjö

2 Fredric Johnsson, Vetlanda

3 Anton Nyholm Svensk, Tyresö

 

Kyl & värmepumpteknik

1 Marcus Rörlien, Oxie

2 Patrik Larsson, Stockholm

3 Mats Karlsson, Göteborg 

 

Målare

1 Nathalie Henningsson, Ingelstad

2 Johanna Wigert, Herrljunga

3 Sofie Lindgren, Krokom

 

Plåtslagare

1 Nibras Shabra, Stockholm

2 Andreas Nilsson, Åtvidaberg

3 Tony Nilsson, Västerås

 

Trädgårdsanläggning (lag två och två)

1 Daniel Andersson, Hvilan och Nils-Hugo Lindström, Hvilan

2 Victor Smedman, Skövde och Gustav Axell Johansson, Tvärred

2 Hanna Maleus Larsson, Upplands Väsby och Felicia Nordén, Linköping

 

CNC-fräsning

1 Filip Andersson, Södertälje

2 Alexander Eng Stensson, Emmaboda

3 Madicken Blomqvist, Emmabodaoch Victor Stenmark, Malå

 

CNC-svarvning

1 Villman Jonasson, Långasjö

2 Måns Alm, Nybro

3 Emma Johannesen, Aneby

3 Oskar Gylin, Järna

 

Industrielektriker

1 Filip Eng, Kristianstad

2 Philip Karlsson, Hovmantorp

3 Benjamin Norman, Broby

3 Angelica Isaksson, Södertälje

 

Mekatronik

1 Daniel Pettersson, Gråbo

1 Dan Andersson, Öxnevalla

3 Anton Mjörnebrant, Katrineholm

3 Albin Aronsson, Torslanda

 

Svetsare

1 Simon Pettersson, Örbyhus

2 Mathias Dahlberg, Osby

3 Tommy Stridh, Eksjö

 

IT Nätverk Systemadministration

1 Filip Haglund, Sköldinge

2 Jesper Åhman, Hamneda

3 Felix Strandh, Kolsva

 

Telekommunikation

1 Marcus Pettersson, Nyköping

2 Niclas Wall, Jönköping

3 Linus Lundgren, Kramfors

 

Webbdesign

1 Oskar Ekholm, Uppsala

2 Tobias Johansson, Uddevalla

3 Erik Jansson, Västerås

 

Florist

1 Emma Aronsson, Karlstad

2 Erik Svang, Mölndal

3 Annie Lundin, Åkarp

 

Frisör

1 Julia Persson, Grästorp

2 Isabell Fransson, Grästorp

3 Hillevi Gottfridsson, Torsås

 

Vård & omsorg (lag två och två)

1 Andrea Larsson, Hudiksvall och Nora Bertils, Hudiksvall

2 Julia Yunusova, Malmö och Asio Abdinasir Ahmed, Malmö

3 Josefin Lindgren, Arvika och Pernilla Brålid, Arvika

Share This: