Resultat 2018

Alla medaljörer på Yrkes-SM 2018 i Uppsala

 

CAD-KONSTRUKTÖR

GULD:

Teo Zemack, Södertälje

 

SILVER:

Oscar Svärd, Hölö

 

BRONS:

Ida Lönn, Sandviken

 

SVETS

GULD:

Axel Gustafsson, Osby

 

SILVER:

Simon Berg, Borås

 

BRONS:

Jakob Åberg, Sandviken

 

VÅRD OCH OMSORG

GULD:

Jonna Mjörnell, Upplands Väsby

 

SILVER:

Lisa Ljungberg, Vetlanda

 

BRONS:

Elin Andersson, Götene

 

FRISÖR

GULD:

Wilma Augustsson, Vårgårda

 

SILVER:

Anna Le, Göteborg

 

BRONS:

Victoria Bodin, Hallstahammar

 

GULDSMED

GULD:

Signe Skogstjärna, Motala

 

SILVER:

Caroline Gustavsson, Mjölby

 

BRONS:

Madeleine Lindblad, Gränna

 

AUTOMATIONSTEKNIK

GULD:

Emanuel Näslund, Örnsköldsvik

 

SILVER:

Niklas Ekelöw, Onsala

 

BRONS:

Anthon Rouxel, Silverdalen

 

PERSONBILSTEKNIK

GULD:

Alexander Olofsson, Örnsköldsvik

 

SILVER:

Erik Nilsson, Järved

 

BRONS:

Mikael Persson, Östra Ljungby

 

INDUSTRIEL

GULD:

Martin Lindelöw, Hässleholm

 

SILVER:

Johan Olsson, Fjälkinge

 

BRONS:

Linus Fränkel, Höör

 

BILSKADETEKNIK

GULD:

Oskar Thulin, Genarp

 

SILVER:

Rasmus Willig, Karlstad

 

BRONS:

Joel Hedström, Karlstad

 

TRÄDGÅRDSANLÄGGNING (TÄVLAR I PAR)

GULD:

Fredrik Emanuelsson, Kärna

David Andersson, Lödöse

 

SILVER:

Pierre Nordahl, Hörby

Pontus Larsson, Bjärred

 

BRONS (DELAD BRONSPLATS):

Terese Lund, Karlskoga

Emil Killander, Finspång

 

Oskar Nyman, Varberg

Jenny Josefsson, Ullared

 

INSTALLATIONSELEKTRIKER

GULD:

Emmy Åberg, Älghult

 

SILVER:

Edvin Bäckman, Avesta

 

BRONS:

Jesper Fogelstrand, Motala

 

FORDONSLACKERING

GULD:

Anna Widholm, Västerås

 

SILVER:

Maximilian Hiller, Södertälje

 

BRONS:

Camilla Pettersson, Akalla

 

FLYGTEKNIK

GULD:

David Petersson, Rockneby

 

SILVER:

Maritza Erlandsson, Södra Sandby

 

BRONS:

Levis Skagerström Westrin, Vingåker

 

IT NÄTVERK SYSTEMADMINISTRATION

GULD:

André Pettersson, Kävlinge

 

SILVER:

Victor Nyberg, Klockrike

 

BRONS:

Erik Yngvesson, Onsala

 

LASTBILSTEKNIK

GULD:

Ante Olofsson, Offerdal

 

SILVER:

Oscar Mårtensson, Domsjö

 

BRONS:

Marcus Friberg, Trosa

 

MASKINFÖRARE

GULD:

Victor Mellgren, Säffle

 

SILVER:

Linus Grönlund, Visby

 

BRONS:

Tim Carlsson, Västerås

 

MASKINMEKANIKER

GULD:

Mathias Röstberg, Östersund

 

SILVER:

Oscar Franzén, Linköping

 

BRONS:

Albin Ekström, Hedesunda

 

BUTIKSSÄLJARE

GULD:

Ida Strid, Örebro

 

SILVER:

Max Sandernäs, Göteborg

 

BRONS:

Mehrdad Husseini, Hudiksvall

 

HÄLSA, VÅRD OCH OMSORG (GYMNASIESÄRSKOLAN – TÄVLAR I PAR)

GULD:

Madelene Åkerlind, Uppsala Gymnasiesärskola Fyris

Emma Parviainen, Uppsala Gymnasiesärskola Fyris

Frida Hermansson,  Tannbergsskolan

 

SILVER:

Sarah Mani, Burgården GS

Saeed Hagos

 

BRONS:

–INGET BRONS –

 

HUDTERAPEUT

GULD:

Louise Olsson, Ystad

 

SILVER:

Annika Bui, Älmhult

 

BRONS:

Emmie Lindblad, Hässleholm

 

VISUAL MERCHANDISER

GULD:

Vendela Lundin Pikner, Stockholm

 

SILVER:

Amanda Ericson, Huddinge

 

BRONS (DELAT BRONS):

Fay Keding, Uppsala

Tindra Johansson, Nacka strand

 

WEBBDESIGN

GULD:

David Sohl, Linköping

 

SILVER:

Kasem Al Shaara, Västerås

 

BRONS:

Maximilian Wendel, Uppsala

 

YRKESFÖRARE

GULD:

Herman Borring, Skänninge

 

SILVER:

Henrik Johansen, Strömstad

 

BRONS:

Filip Eriksson, Tomelilla

 

BETONGARBETE (TÄVLAR I PAR)

GULD:

Oscar Eriksson, Väsby

Erik Larsson, Göteborg

 

SILVER:

Abu Barker Salih, Uppsala

Oscar Södergren, Uppsala

 

BRONS:

Albin Isaksson, Piteå

Emil Vikström, Piteå

 

GOLVLÄGGARE

GULD:

Lisa Nilsson, Stockholm

 

SILVER:

Oliver Svensson, Jönköping

 

BRONS:

Johan Sviden, Hallsberg

 

MURNING

GULD:

Albert Åhlenius, Uppsala

 

SILVER:

Habibullah Abasi, Ljusdal

 

BRONS:

Angelica Petersson, Kalmar

 

MÅLERI

GULD:

Elin Larsson, Stockholm

 

SILVER:

Britta Spencer, Stockholm

 

BRONS:

Stina Granberg, Piteå

 

PLATTSÄTTNING

GULD:

Filip Sandgren, Västerås

 

SILVER:

Niklas Rundqvist, Växjö

 

BRONS:

Martin Forsell, Piteå

 

PLÅTSLAGARE

GULD:

Ludwig Uhrbom, Norrköping

 

SILVER:

Gustav Mattsson, Linköping

 

BRONS:

Lucas Svensson, Hudiksvall

 

TRÄARBETARE (TÄVLAR I PAR)

GULD:

Arvid Axelsson, Sala

Alexander Skog, Sala

 

SILVER:

Linus Eriksson, Piteå

Teo Hinterhaner, Piteå

 

BRONS:

Jonathan Uppström, Borlänge

Wilhelm Fredriksson, Borlänge

 

VVS-MONTÖR

GULD:

Anton Hasenstrauch, Alunda

 

SILVER:

Andreas Winborg, Spånga

 

BRONS:

Andreas Svensson, Karlskrona

 

VÄG OCH ANLÄGGNING (TÄVLAR I PAR)

GULD:

Axel Johansson, Kristianstad

William Cederholm, Kristianstad

 

SILVER:

Lucas Niemöller, Göteborg

Kevin Arleros, Göteborg

 

BRONS:

Kevin Johansson, Växjö

Oskar Nilsson, Växjö

 

HOTELL, RESTURANG OCH BAGERI (GYMNASIESÄRSKOLAN – TÄVLAR I PAR)

GULD:

Olof Leander, Peder skrivares gymnasieskola

Lukas Cullhed, Peder skrivares gymnasieskola

 

SILVER:

Ted Yugbovwre, Burgården GS

Elin Olausson, Burgården GS

 

BRONS:

Hossein Abu baker, Sågbäcksgymnasiet

Joshua Niche, Sågbäcksgymnasiet

 

SKOG, MARK OCH DJUR (GYMNASIESÄRSKOLAN – TÄVLAR I PAR)

GULD:

Wilma Melin, Svalöfs Gymnasium

Philip Svensson, Svalöfs Gymnasium

 

SILVER:

William Jensen, Yrkesskolan

Timmie Lindblad, Yrkesskolan

Kontaktperson:

Ulf Alm

 

BRONS:

Adrian Eklund, Uppsala gymnasiesärskola Jälla

Lucas Lundstedt, Uppsala gymnasiesärskola Jälla

Kontaktperson:

Lars Andersson

 

ENTREPRENÖRSSKAP

GULD:

Sarah Larsson, Innovationsprogrammet på Mälardalens Högskola

Joel Gustafsson, Systemvetarprogrammet på Uppsala Universitet

 

SILVER:

— INGET SILVER —

 

BRONS:

— INGET BRONS —

 

Share This: