Resultat 2016

Alla medaljörer Yrkes-SM 2016 i Malmö:

 

Betongarbete – tävlar i par:

GULD:

Markus Magnusson, Uppsala

Emil Östberg, Uppsala

 

SILVER:

Johan Larsson, Göteborg

Omari Yusufu, Göteborg

 

BRONS:

Joakim Andersson, Söderhamn

Max Bohlin Mineur, Söderhamn

 

Bilskadeteknik:

GULD:

Elias Karlsson, Åskloster

 

SILVER:

Tommy Mattson, Falun

 

BRONS:

Delad plats:

Alexander Grandin, Falun

Alex Lindblad, Danderyd

 

CNC-fräsning:

GULD:

Felix Persson, Emmaboda

 

SILVER:

Joel Lindh, Södertälje

 

BRONS:

Marcus Borojevic, Göteborg

 

CNC-svarvning:

GULD:

Nam Pham, Emmaboda

 

SILVER:

Alexander Fele, Halmstad

 

BRONS:

Delad plats:

Nemanja Stefanov, Göteborg

Elias Rhodén, Göteborg

 

Elinstallation:

GULD:

Robin Stattin, Sollefteå

 

SILVER:
Christoffer Carling, Gånghester (Borås)

 

BRONS:

Olof Nilsson, Hudiksvall

 

Florist:

GULD:

Delad plats:

Anna Karlsson, Norrköping

Olivia Jerneholt, Kristianstad

 

SILVER:

– Ingen –

 

BRONS:

Lovisa Tegnevik, Norrköping

 

Flygmekaniker:

GULD:

Caroline Söderqvist, Mantorp

 

SILVER:

Oskar Svensson, Hallaröd

 

BRONS:

Joel Eriksson, Uppsala

 

Fordonslackering: 

GULD:

Olle Karlsson, Mora

 

SILVER:

Therese Carlsson, Stora Skedvi

 

BRONS:

Delat plats:

Amanda Malm, Fors

Isak Lindsnäs, Stora Skedvi

 

Frisör:

GULD:

Olivia Jonsson, Luleå


SILVER:

Yolanda Meltola, Köping


BRONS:

Michelle Lundström, Svedala

 

Golvläggare:

GULD:

Sebastian Norén, Stockholm

 

SILVER:

Victor Sandberg

Lund


BRONS:

– Ingen –

 

Guldsmed:

GULD:

Julia Göransson, Vadstena


SILVER:

Erica Fogelstrand, Skänninge


BRONS:

Molly Åkerstedt, Örnsköldsvik

 

Hudterapeut:

GULD:

Beatrice Ejdemyr, Bjuv


SILVER:

Saga Ferm, Stockholm


BRONS:

Emma Stridsberg, Olofström

 

Industrielektriker:

GULD:

Johannes Johnsson, Villands Vånga


SILVER:

Arian Maloku, Kristianstad


BRONS:

Pontus Olsson, Tingsryd

 

Isoleringsplåtslagare:

GULD:

André Lövström, Kristianstad


SILVER:

Delad plats:

Philip af Wetterstedt, Tjörn

Rickie Nyström, Kristianstad

 

BRONS:

– Ingen –

 

IT Nätverk Systemadministration:

GULD:

Anton Söderberg, Skänninge

 

SILVER:

Marcus Widén, Uppsala


BRONS:

Oskar Engström, Vislanda

 

Kyl- och Värmepumpstekniker: 

GULD:

Simon Niklasson, Göteborg

 

SILVER:

Pelle Lund, Ludvika

 

BRONS:

Jeremias Pihlajainen, Gävle

 

Lastbilsteknik:

GULD:

Andreas Sjöberg, Bredbyn


SILVER:

Nikolaj Krom, Harmånger


BRONS:

Delad plats:

Fredrik Trässman, Tierp

Linnea Sundin, Gävle

 

Mekatronik:

GULD:

Johan Thörn, Oskarshamn


SILVER:

Delad plats:

Adrian Bentland, Torslanda

Wilhelm von Heideken, Kristianstad


BRONS:

– Ingen –

 

Murare: 

GULD:

Adam Kristensson, Lund

 

SILVER:

Anton Johansson, Jönköping


BRONS:

Sebastian Håkansson, Nässjö

 

Målare:

GULD:

Emil Eriksson, Rättvik


SILVER:

Malin Arkelöw, Vendelsö


BRONS:

Nathalie Andersson, Strängnäs

 

Personbilsteknik:

GULD:

Jonathan Rydberg, Tyresö


SILVER:

Erik Sikström, Domsjö


BRONS:

Viktor Persson, Hörby

 

Plattsättare:

GULD:

Agnes Grandin, Piteå


SILVER:

Hanna Thorén, Avesta


BRONS:

Simon Conto Ivarsson, Borås

 

Plåtslagare:

GULD:

Erik Teuschler, Stockholm


SILVER:

William Hedman, Sandviken

 

BRONS:

David Rudberg, Tierp

 

Träarbetare – tävlar i par: 

GULD:

Anton Andersson, Lidköping

Lukas Johansson, Lidköping


SILVER:

Johannes Lind Eriksson, Bollnäs

Rickard Lindberg, Bollnäs

 


BRONS:

Ivar Falk Pettersson, Uppsala

Anton Eriksson Stork, Uppsala

 

Svetsning: 

GULD:

Joakim Carlsson, Osby


SILVER:

Marcus Björk, Norrköping


BRONS:

Philip Öberg, Piteå

 

Telekommunikation:

GULD:

Simon Franzén, Lidköping


SILVER:

Johan Fillman, Orsa


BRONS:

David Carlsson, Eksjö

 

Trädgårdsanläggning – tävlar i par:

GULD:

Miranda Blom, Norrköping

Patrik Möller, Järfälla


SILVER:

Frida Lindgren, Malmö

Edvin Lindborg, Trelleborg


BRONS:

Samuel Oscarsson, Flyinge

Philip Larsson, Kävlinge

 

Vård- och omsorg:

GULD:

Fanny Saxberg, Vänersborg


SILVER:

Ebba Broman, Kungsbacka


BRONS:

Sebastian Sundberg, Storuman

 

Visual Merchandiser: 

GULD:

Johanna Hansson, Skärholmen/Stockholm


SILVER:

Ida Eriksson, Norberg


BRONS:

Delad plats:

Hanna Sällström, Göteborg

Nathalie Olsson, Henån

 

VVS-montör:

GULD:

Björn Landin, Piteå


SILVER:

Delad plats:

Wictor Bergkvist, Skurup

Martin Adolfsson, Arvika


BRONS:

– Ingen –

 

Väg- och anläggning – tävlar i par:

GULD:

Pontus Nordblad, Kristianstad

Håkan Olander, Kristianstad


SILVER:

Daniel Söderqvist, Jönköping

Rasmus Klint, Jönköping

 

BRONS:

Nils-Joel Persson, Hässleholm

Tobias Hallqvist, Hässleholm

  

Webbdesign:

GULD:

Eric Norman, Västerås


SILVER:

Eric Ekström, Linköping


BRONS:

Oskar Westin, Uppsala

 

Yrkesförare: 

GULD:

Oskar Ågren, Höör


SILVER:

Oliver Billö, Henån


BRONS:

Dennis Blom, Häggenås

 

Share This: